TOLERANCJA! “Czarna owieczka” – Jana Grabowskiego.

TOLERANCJA I CZARNA OWIECZKA – Co mają ze sobą wspólnego?
Opowiadanie Jana Grabowskiego pod tytułem „Czarna owieczka” z pewnością uczy tolerancji i spojrzenia na problem z innej perspektywy.
Dzięki samodzielnemu przeczytaniu tej książki (kl.2) i rozmowy o niej, uczniowie poznali bardzo trudne słowo TOLERANCJA! Trudne nie tylko dlatego, że nowe, ale również dlatego, że tak trudno nauczyć świat TOLERANCJI. Rozmawialiśmy o tym, że…
✅ nie można zmieniać nikogo „na siłę”,
✅ należy pozwolić innym być sobą,
✅ należy pozwolić na rozwijanie się w odrębny sposób.
✅ I że należy kochać nie swoje wyobrażenia, ale to, za co wzięło się odpowiedzialność.

Po ustaleniu faktu, czym jest TOLERANCJA, zrobiliśmy klasowy plakat z wyrazami, które zawierają te same litery, co w naszym haśle a kojarzą się z tematem. Dziecięce umysły są wspaniałe. Sama bym tego lepiej nie wymyśliła. Powiedzieliśmy również o tym, że istnieje Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który przypada na 16 listopada. Przy okazji omawiania lektury, zrobiliśmy fantastyczną pracę naszej tytułowej bohaterki. Do pracy wykorzystaliśmy edukację przez ruch według metody Doroty Dziamskiej. Podczas czytania książki, zadaniem dzieci było wypisywanie wszystkich przymiotników, które znajdą w książce. Spisali się na medal. W kolejnym dniu, wykorzystaliśmy te wyrazy do opisu naszej owieczki.

Chcę podkreślić, że moi uczniowie wszystko robią SAMI!!! Nie daję im gotowych szablonów do wycinania, tylko sami rysują i wycinają przez siebie przygotowane prace. Mają wtedy poczucie sprawstwa, czują się wartościowi i dumni z osiągniętych efektów. NA koniec… również SAMI wieszają swoje prace!!! Jestem z nich taaaaka DUMNA!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kontakt@joannahofman.pl